spot_img

Teachers time to shine

How appropriate coming up on Teacher Appreciation Week May 3 to 7 to honor 44 Boca educators, especially this year. See the list of winners below.

The School District of Palm Beach County and The Rotary Club of Boca Raton Sunrise presented a virtual Teacher of the Year ceremony Thursday evening on the district’s website.

Usually held in Office Depot Global Headquarters, the live stream honored educators from 22 Boca Raton city and suburban public schools selected in 2020 and 2021.

As Office Depot sponsor speaker and public school dad Alex Price said: “This was the hardest year on record. To all our winners…our deepest gratitude for what you’ve done for our children.”

“They educate our future generation,” added Boca Chamber’s Golden Bell Education Foundation chairman Chuck Stout.

School board chairman and Sunrise Rotarian Frank Barbieri Jr. started this tradition in 1987 and saluted the club for keeping the event going and the winners for empowering their students.

Since then, 600 teachers have been honored, announced co-hosts, school district communications director Claudia Shea and Jim Gavrilos, who runs the Education Foundation. “These 44 classroom teachers are recognized as the best of the best,” they said. “Your influence goes beyond the classroom.”

Each winner had a moment in the sun and the co-hosts read their respective accomplishments.

Sunrise president Norman Matus reminded watchers that money raised goes to student and teacher scholarships for continuing education: https://portal.clubrunner.ca/9366

Here’s the honorees:

A.D. Henderson: Stephanie Anderson, Robin Barkes
Addison Mizner: Nicole Moeller, Lauren Jones

Boca Elementary: Marc Drautz, Jobi Bailey

Boca Middle: Victor Creighton,  Rebecca Santolin

Boca High: Hernandez, Meghan Urbaniuk

Calusa: Jeri Fishman, Jamie Kshonz

Coral Sunset: Meghan Mooney, Elizabeth Lean

Del Prado: Ana Balboni, Kelly Urbano

Don Estridge: Stephanie Lapinskas, Thomas Simone

Eagles Landing: Kendra Gremaux, Allison Nelson

Hammock Pointe: Erika Dunlea, Alana Copeland

J.C. Mitchell: Cathy Brader, Sarah Fulk

Loggers’ Run: Myrna Arroyo Casilla, Diane Scala

Olympic Heights: Deborah Posner, Marta Sjovall-Brihammer

Omni: William Castillo, Amy Brookes

Sandpiper Shores: Amanda Kennedy, Jacqueline Steinberg

Spanish River: Amanda Hernandez, Rachel Ostrow

Sunrise Park: Sandy Woonton, Rhonda Falk

Verde: Christina Stansell, Christina Feraco

Waters Edge: Elizabeth Grecsek, Holly Kline

West Boca: Amanda Wanberg, Cheryl Sollin

Whispering Pines: Karina Constantine

By Marci Shatzman

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

-Advertisement-spot_img
ADVERTISE WITH US